puremetics Peel-off-Mask mot Orenheter (130 g)
Klargörande ansiktsmask med spirulina & minerallera
286 kr
(2 200 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader)
Egenskaper och fördelar
- För oren & fet hudtyp
- Rengörande & mattande
- För 14 applikationer
-
PETA Cruelty Free
-
Unisex
-
Vegan
Artikelnr.: PUM-P-PO-008, Innehåll: 130 g, EAN: 4251844909745
Beskrivning
I sin ursprungliga konsistens är denna peel-off-mask ett pulver som förvandlas till en krämig massa när den kommer i kontakt med vatten. Den är berikad med spirulina- och algextrakt som absorberar överflödig olja, vitaliserar huden och ger en klar och matt hy. Den antioxidantrika masken hjälper också till att lugna huden och förebygga uppkomsten av blemmor. Magnesiumoxider exfolierar varsamt, avlägsnar döda hudceller och gör huden slätare. Njut av den behagligt vitaliserande och uppfriskande effekten under användning.
Masken räcker till 14 appliceringar.
Applicering:
- Blanda 1 matsked av maskpulvret med 2 matskedar vatten.
- Obs: Se till att tillsätta pulvret först och rör sedan i vattnet så att masken blir slät och krämig.
- Använd en liten visp för detta.
- Rör om masken snabbt tills den har en jämn, krämig konsistens.
- Applicera den förberedda masken jämnt på ditt rengjorda ansikte, undvik ögonområdet, ögonbrynen och hårfästet.
- Obs: Så snart maskpulvret kommer i kontakt med vatten börjar den naturliga processen med att masken stelnar. Applicera den därför snabbt efter att du blandat den.
- Luta dig tillbaka och koppla av medan masken skämmer bort din hud med sina vitaliserande egenskaper.
- Du kan ta bort masken efter 10 minuter.
- Använd masken en eller två gånger i veckan för att uppnå bästa resultat.
Tips: Masken kan tas bort ännu lättare om du fuktar den med vatten efter appliceringen, särskilt runt kanterna. Resten av masken kan du ta bort med vatten och en mjuk trasa. Låt helt enkelt resten av den blandade masken torka i blandningsskålen. Det gör det lättare att ta bort den senare.
Obs: Masken kan ge fläckar på kläder på grund av den lera som den innehåller.
Konsistens: | Peel-off-masker |
---|---|
Konsistens/Doseringsform: | Pulver |
Produkttyper: | Ansiktsmasker |
Hudtyp: | Fet hy, Oren hy |
Varumärken: | puremetics |
Egenskaper: | Påfyllningsbar, Plastfri, Refill - Refillpack, Unisex, Vegan |
Certifikater: | PETA Cruelty Free |
Förvaring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Förpackningstyp: | Påse, Glas |
Ingredienser (INCI)
Diatomaceous Earth, Calcium Sulfate Hydrate, Algin, Tetrasodium Pyrophosphate, Argilla, Spirulina Maxima Extract, Sodium Chloride, Xanthan Gum, Magnesium Oxide
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för puremetics Peel-off-Mask mot Orenheter
Liknande produkter:
Kunder har även köpt:
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Minst 1 gratisprov
med varje beställning Mer än 19.300 produkter